Yeni Türkü

Barış PİRHASAN

Barış PİRHASAN, Yeni Türkü’nün 1988 yılında yayınlanan Yeşilmişik isimli albümünde yer alan Yağmurun Elleri isimli şarkının sözlerini e. e. cummings’in başlıksız bir şiirinden tercüme etmiştir. Senarist ve yönetmen olarak sinema sektöründe faaliyet gösteren PİRHASAN’ın birçok filmini Yeni Türkü ve Derya KÖROĞLU müziklendirmiştir. Yönetmenliğini PİRHASAN’ın yaptığı Küçük Balıklar Üzerine Bir Masal isimli filmde Derya KÖROĞLU oyunculuk da yapmıştır.

Barış PİRHASAN, 1951’de İstanbul’da dünyaya geldi. Ankara Fen Lisesi'ni bitirdi. İki yıl Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gördü. Daha sonra tıp öğrenimini yarıda bırakarak İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Yurtdışında sinema ve televizyon yönetmenliği üzerine eğitim gören PİRHASAN’ın ilk şiirleri 1973 yılında Yeni Dergi'de yayımlandı.

Militan ve Devrimci Savaşımda Sanat Emeği adlı dergilerin yazı kurullarında görev alan PİRHASAN, 1985 yılında Tarih Kötüdür ve 1995 yılında Babam Benden Hiçbir Şey Anlamıyor isimli iki şiir kitabı yayınlamıştır.

Barış PİRHASAN, senaryosunu yazdığı; Yeni Türkü’nün müziklerini yaptığı Badi filmiyle 1983 yılında sinema hayatına başladı. 1985-1990 yılları arasında, Atıf Yılmaz'ın yönettiği Adı Vasfiye, Aaahhh Belinda, Değirmen, Asiye Nasıl Kurtulur, Kadının Adı Yok ve Bekle Dedim Gölgeye adlı filmlerin senaryosunu yazdıktan sonra 1989 yılında ilk yönetmenlik deneyimi olan Küçük Balıklar Üzerine Bir Masal filmini çekti. Derya KÖROĞLU bu filmin müziklerini gerçekleştirmiş ve bu filmde oyunculuk yapmıştır.

Usta Beni Öldürsene adlı filmi1998 Ankara Uluslararası Film Festivali’nde, En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Yönetmen ödüllerine, 1997 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ise En İyi Senaryo Ödülü’ne layık görülen sanatçı, halen yönetmenlik ve senaryo çalışmalarıyla sinema alanında çalışmaya devam etmektedir.

Bu maddenin içeriğinde eksik bulduğunuz her konuyu, lütfen iletişim linkini kullanarak bizlere bildiriniz. Maddeyle ilgili bilgi, belge, fotoğraf, video vb. tüm katkılarınız, web sitesi editörlerince değerlendirilecek ve yayınlanacaktır. Yeni Türkü müziğine katkıda bulunan tüm emekçileri saygıyla anmayı borç bilen Yeni Türkü.Org Web Ansiklopedisi, tüm katkılarınızı isminize yer vererek yayınlayacaktır.