Yeni Türkü

Pablo NERUDA

Yeni Türkü’nün Buğdayın Türküsü albümüne ismini veren Buğdayın Türküsü isimli şarkısının sözleri şair Pablo NERUDA’nın bir şiirinin Hilmi YAVUZ tarafından yapılan çevirisinden oluşturulmuştur.

Asıl ismi Ricardo Eliezer Neftali Reyes Basoalto olan şair Pablo NERUDA, 12 Temmuz 1904’te Şili’nin Parral şehrinde dünyaya geldi. Çok küçük yaşta kaybettiği annesi öğretmen, babası da demiryolu işçisiydi. 13 yaşındayken yerel bir gazete olan “La Mañana”da makaleler yazmaya başladı. 1920 yılında “Selva Austral” adlı dergide, Çekoslovakyalı şair Jan NERUDA’ya duyduğu hayranlığından dolayı, daha sonradan yasal adı olarak kalacak “Pablo NERUDA” takma adıyla yazmaya başladı.

1925’te Santiago’daki Şili Üniversitesi’nde mimarlık, Fransızca ve pedagoji öğrenimine başlayan NERUDA, edebiyat çalışmalarına devam etti. Burma, Seylan, Java, Singapur, Buenos Aires, Barselona ve Madrid’te 1927-1935 yılları arası hükümet elçiliği görevlerinde bulundu. 1936 yılında İspanya İç Savaşı’ndan ve Garcia Lorca’nın ölümünden etkilenerek İspanya ve Fransa’da Cumhuriyetçi harekete katıldı. 1939 yılında Paris’te İspanyol göçmenler için konsolosluk görevine getirildi. Daha sonra başkonsolos olarak Meksika’ya giden NERUDA, 1943’e kadar bu görevini sürdürdü. 1943 yılında Şili’ye döndü ve iki yıl sonra senatör seçildi ve Şili Komünist Partisi’ne katıldı. Başkan Gonzalez Videla’yı eleştirdiği için devlet düşmanı sayıldı. 2 yıl kendi ülkesinde kaçak yaşamak zorunda kalan NERUDA, 1949’da yurt dışına çıktı. 1952 yılına kadar Meksika, İtalya, SSCB, Çin gibi çeşitli ülkelerde bulundu.

Pablo NERUDA’ya 1952’de Dünya Barış Ödülü, 1953’te Stalin Ödülü verildi. 1968 yılında ise Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi onursal üyeliğine seçildi. 1969’da Komünist Parti tarafından başkan adayı gösterilen NERUDA, Salvador ALLENDE lehine adaylığını geri aldı. ALLENDE başkanlığa seçilince 1971’de Paris Büyükelçiliği’ne atandı. Aynı yıl Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan NERUDA, 1972 yılında sağlık sorunları nedeniyle elçilik görevinden ayrıldı ve Şili’ye döndü. ALLENDE’ye karşı düzenlenen askeri darbenin ardından 24 Eylül 1973 tarihinde kalp yetmezliğinden hayatına veda etti.