Yeni Türkü

Mehmet TOKER

Mehmet TOKER, Yeni Türkü’nün 1979 yılında yayınlanan Buğdayın Türküsü isimli albümünde akustik gitar ve 12 telli gitar çalmış, bu albüme konuk müzisyen olarak katkıda bulunmuştur.

Mehmet TOKER nüfusta kayıtlı olduğu şekliyle Mehmet Ayhan TOKER, 1953 yılında Bolu’da doğdu. 1967 yılında girdiği Ankara Fen Lisesi’nde okuduğu yıllarda Ziya AYDINTAY’dan gitar dersleri almaya başladı. 1968 yılında, sonradan Derya KÖROĞLU’nun da baterist olarak katılacağı Ayva isimli müzik grubunu kurdu. 1970 yılında Ankara Fen Lisesi Okul Orkestrası ile Milliyet Liselerarası Müzik yarışmasına katılmıştır.

1970 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde mühendislik öğrenimine başladı. 1971 yılında Derya KÖROĞLU ve Tuğrul BAYRAK ile birlikte kurdukları Mehmet-Tuğrul-Derya isimli amatör müzik grubu ile 1973 yılında Esin AFŞAR’a eşlik etmiştir. Grup, Amerikalı Crosby-Stills-Nash & Young grubunun şarkılarından ve kendi bestelerinden oluşan şarkılarla, ilk grup çalışması ve sahneye çıkma deneyimlerini yaşadılar. 19 Mayıs 1973’te Türk-Amerikan Derneği salonunda verdikleri konser, grubun en önemli konseri olmasının yanı sıra, son konseri olma niteliğini de taşımaktadır. Mehmet-Tuğrul-Derya, her üç müzisyenin de gitar çaldığı, sesleriyle vokalleri oluşturduğu bir gruptur.

1976 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Afiş Topluluğu’nda tasarımcılık yapan TOKER, aynı yıl ODTÜ Ekonomi Bölümü’nde yüksek lisans çalışmalarına başlamıştır. 1978 yılında asistan olarak çalışmaya başladı ve Birikim dergisinde Mehmet AYHAN imzası ile makaleler yayımladı.

Mehmet-Tuğrul-Derya grubu ile yaptıkları çalışmaları takiben, Selim ATAKAN, Zerrin ATAKAN, Tuğrul BAYRAK, Fuat OBUROĞLU gibi isimlerle, TOKER’in Ankara, Emek Mahalesi’ndeki evlerinde kurdukları amatör stüdyoda müzikal deneylere girişti. Bu çalışmaları takiben, Yeni Türkü’yü oluşturan ilk müzik çalışmalarında da yer alan TOKER, Buğdayın Türküsü albümünde akustik gitar ve 12 telli gitar çalmış, konuk müzisyen olarak katkıda bulunmuştur.

1980 yılında, ODTÜ Ekonomi Bölümü’nde yüksek lisans öğrenimini bitirdikten sonra, İngiliz Kültür Derneği bursunu kazanarak Londra’daki  London School of Economics’te (LSE) doktora çalışmalarına başladı.

Economic Journal gibi birçok dergide makaleleri yayımlanan TOKER, 1982 yılında University College’de öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 1981 yılında Londra’da evlendiği Saadet (BORAR) TOKER ile birlikte yazdıkları Unistat İstatistik Paketi yazılımının geliştirilmesi ve pazarlaması için 1984 yılında Unistat Ltd. şirketini kurdu. 1985 – 1988 yılları arasında Southampton ve Bristol üniversitelerinde Matematiksel İktisat alanında öğretim görevlisi olarak çalışan TOKER, 1988 yılında doktora çalışmasını tamamlamıştır.

1990 yılında üniversitelerdeki görevlerinden ayrılan TOKER, kendi kurduğu şirkette tam zamanlı olarak müdürlük yapmaya başlamıştır. Halen bu çalışmaları sürmektedir.

Halen Saadet TOKER ile evli olan Mehmet TOKER, iki çocuk babasıdır. Amatör anlamda müzikten hiçbir zaman kopmayan TOKER, küçük oğlunun müzik çalışmalarına gitarla eşlik etmektedir.

Bu maddenin içeriğinde eksik bulduğunuz her konuyu, lütfen iletişim linkini kullanarak bizlere bildiriniz. Maddeyle ilgili bilgi, belge, fotoğraf, video vb. tüm katkılarınız, web sitesi editörlerince değerlendirilecek ve yayınlanacaktır. Yeni Türkü müziğine katkıda bulunan tüm emekçileri saygıyla anmayı borç bilen Yeni Türkü.Org Web Ansiklopedisi, tüm katkılarınızı isminize yer vererek yayınlayacaktır.